Hazır Ofis ve Sanal Ofis Farkları

Mevcutta var olmayan ve sadece belirli bir şirket adresi göstermesi gereken kişiler tarafından tercih edilen alanlardır.  Her ay belirli süreler dahilinde toplantı salonlarının kullanımına olanak veren ve çeşitli ikram vb. hizmetlerin verildiği alanları çalışma stilini ifade eden sanal ofis sistemi düzenli ofis ihtiyacı olmayan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Sanal ofis sistemini kullanan kişiler genellikle freelance ve Home Office gibi çalışma şekillerini benimseyen kişiler olsa da hemen hemen bütün meslek grupları tarafından da tercih edilebilmektedir.

Ofis ihtiyacı bulunan kişiler için belirli ve standart bir ofis tipinin var olduğundan bahsetmek çok mümkün olmaktadır. Ofis tercih edecek kişilerin en uygun ofis seçimini yapmak şirket ya da kişilerin ihtiyaç duyduğu ofis beklentisine göre değişmektedir.

Hazır ofisler ve sanal ofisler müşterileri bakımından benzerlik gösterse de kullanım alanları dahil olmak üzere pek çok konuda değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de hangi müşteri kitlesine hitap edecekleri de ciddi değişkenlik göstermektedir. Hazır ofis ya da sanal ofis konusunda bir tercih yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise şirketlerin ihtiyaç duyduğu beklentileri hangisinin karşılayacağına dikkat edilmesi gerektiğidir. Söz konusu durumlar doğrultusunda da sabit ya da tek taraflı bir tercihin varlığından söz edilememektedir. Duyulan ihtiyaçlar ve beklentiler çerçevesinde değişken bir şekilde ikisi de ayrı ayrı noktalarda  ön plana çıkmaktadır. Her iki ofis türü hakkında genel bir kategorize etme durumu söz konusu olmamakla birlikte duyulan gereksinimler doğrultusunda belirleyici olmaktadırlar.